Cała Ja

Cała Ja

Matka, żona, emigrantka

bez pamięci zakochana w życiu

Justa

2 Kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD), który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który zwrócić ma uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.
Obchody Dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

 

W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny ONZ podkreślił, że:

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.

W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

 

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue”, której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu” w Wielkiej Brytanii i USA „Light it up BLUE” jest celebrowana od 2011 roku. W geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoją iluminację tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach, w tym Empire State Building, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko–Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach. U góry część z nich. 

Zapraszam także na mojego bloga rękodzielniczego, gdzie czeka darmowy zestaw do zgarnięcia :

„Na niebiesko dla autyzmu”

„Light it up Blue”

UA-77360898-1