Cała Ja

Cała Ja

Matka, żona, emigrantka

bez pamięci zakochana w życiu

Justa

Karmimy kaczuchy

 Nasze spacery do parku, oprócz szaleństwa na placu zabaw mają też jeden ukryty cel, a mianowicie karmienie wodnego ptactwa : kaczek, gęsi i łabędzi.
Pierwsze co przychodzi na myśl idąc karmić kaczuchy to chlebek …. nic bardziej mylnego.
Od dawna wiem że dieta obfitująca w biały chleb szkodzi ptasim żołądkom.

Nie miałam jednak pojęcia, że chlebek którym uszczęśliwiamy ptasią rodzinę i nasze dzieci, w znaczny sposób może zaszkodzić całemu ekosystemowi. 
Brytyjscy eksperci z organizacji Canal & River Trust ostrzegają o zgubnych konsekwencjach. 
 

Niestrawiony chleb rozkładający się na dnie rzek i zbiorników wodnych może sprzyjać rozwojowi bakterii i glonów, które zatruwają inne gatunki, a także przyciągają szkodniki, w tym szczury.
Mocz szczurów może zawierać krętki, wywołujące u ludzi uszkadzającą wątrobę i nerki chorobę WEILA (leptospirozę). Krętki wnikają przez uszkodzoną skórę podczas kontaktu z wodą skażoną szczurzym moczem.
Rozkładający chleb zwiększa także liczbę żyjących na powierzchni wody glonów i sinic, które mogą zawierać toksyny szkodliwe dla ryb. Warstwa glonów odcina także podwodne rośliny od światła słonecznego. 

 
Czy więc karmić kaczki aby nie odbierać sobie i dzieciom z obcowaniem z naturą ???
  • sałata – osobiście wyrzucałam sporo sałaty (czy w główce czy pakowaną), zjadana była świeża a resztki, które dosyć szybko ciemnieją i głąb lądowały w koszu, teraz dokarmiam nią okoliczne kaczki
  • kukurydza i groszek – może być z puszki, świeży lub mrożony (przed karmieniem nie zapomnijmy go rozmrozić)
  • owies – płatki owsiane, batoniki 
  • ziarna zbóż – nie istotne czy kupimy ptasie ziarno czy ziarno ze stoiska ze zdrową żywnością, kaczki będą mega wdzięczne za tak zdrową przekąskę 
  • ryż – dzikie kaczki docenią garstkę ryżu który zostanie nam z budki na rogu 😉 nie zapomnijmy jednak zatrzymać pysznej chrupiącej kaczki dla siebie.

U Nas miejsc do karmienia kaczek jest sporo. Przy każdym zbiorniku spotkać można wędkarzy, którzy zawsze grzecznie proszą o nie dokarmianie ptactwa chlebem. Szkoda, żeby takie piękne miejsca zniknęły więc zadbajmy o nie troszkę. 

 

 

 
Dbając o ekosystem, dbamy o siebie. 
 Strona źródłowa : Canal & River Trust
 
 
Dziękuje 
justalogo
UA-77360898-1