Cała Ja

Cała Ja

Matka, żona, emigrantka

bez pamięci zakochana w życiu

Justa

Wielkanoc…

Z czym kojarzą mi się Wielkanoc ???  To kolorowe pisanki, króliczek wielkanocny i lany poniedziałek, choć obecnie w Pl można dostać mandacik za oblanie przypadkowej osoby .. upssss
 
Ēostre –  anglosaska bogini wiosny, której święto obchodzono w całej Brytanii. Od jej imienia wywodzi się angielska nazwa Wielkiej Nocy (Easter). 

Dziś Wielkanoc jest dniem, w którym chrześcijanie z całego świata celebrują Zmartwychwstanie ich zbawcy Jezusa Chrystusa. Najważniejszym symbolem tego święta jest oczywiście krzyż. Jego adoracja odbywa się w Wielki Piątek. W tym dniu zarówno podczas nabożeństwa Drogi krzyżowej, jak i popołudniowej liturgii Męki Pańskiej rozważana jest jego tajemnica. Kolejnym istotnym symbolem tych świąt jest Baranek Boży. Symbolizuje on ofiarę Jezusa na krzyżu, którą złożył dla odkupienia ludzkości. Ogień to ostatni z najważniejszych symboli Wielkiej Nocy. Związany jest z celebracją Wigilii Paschalnej, która odbywa się w nocy z soboty na niedzielę. Zapalona świeca symbolizuje obecność zmartwychwstałego Chrystusa, dlatego też powinno się ją postawić na stole podczas uroczystego wielkanocnego śniadania.

Króliczek Wielkanocny 
Innym wielkanocnym symbolem odrodzenia jest zając – legendarny towarzysz i święte zwierzę bogini Ēostre, symbol odradzającej się przyrody, wiosny i płodności. Wielkanocny króliczek nie jest więc żadnym współczesnym wynalazkiem. Symbol ten został zaczerpnięty ze starej germańskiej tradycji. W związku z czym najpierw tylko dzieci z kręgu kultury germańskiej w wielkanocny poranek poszukiwały kolorowych jajek, zostawionych im przez wielkanocnego zajączka. Pierwsze jadalne zajączki są pomysłem Niemców. Na rynku pojawiły się w 1800 roku. Do wyboru były zajączki zrobione z ciasta bądź cukru.                                   
W 1700 roku do Pensylwani przybyli niemieccy osadnicy, którzy przywieźli ze sobą tradycję wielkanocnego zajączka. Popularność zyskał on jednak dopiero w XIX wieku. Wielkanocnego zajączka przechrzczono na wielkanocnego króliczka. W oczach dzieci stał się drugą, najważniejszą postacią po Świętym Mikołaju, która w wielkanocny poranek przynosi im koszyczki pełnych czekoladowych pyszności.
Podobnie jak w przypadku jajka, również i w przypadku króliczka artyści prześcigali się w stworzeniu największej, czekoladowej rzeźby, która trafiłaby do Księgi Rekordów Guinnessa. Rekord padł w tym roku i należy do Harry’ego Johnsona – artysty z Johannesburga. Jego czekoladowy królik mierzy 3,82 metry i waży ponad 3 tony! Warto przy tym dodać, że jest repliką królika, znanego z reklamy baterii Duracell.
Jajka, jajka wszędzie jajka … kilka ciekawych faktów:
  • najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii i liczą ponad 5 tys. lat
  • największym jajem u zwierząt lądowych jest jajo strusia, które mierzy przeciętnie 10,5 cm. Jego skorupka może mieć do 3 mm grubości i jest 10 razy grubsza od skorupki jaja kurzego. Ugotowanie go na twardo zajmuje około 2,5 godziny.
  • Jednym z najmniejszych jaj ptasich jest jajo koliberka hawańskiego, mierzy ono około 6 mm
  • 3000 lat p.n.e w Persji kolorowe jaja były prezentem ofiarowywanym z okazji pierwszego dnia wiosny
  • jajka mogą pomóc w łagodzeniu objawów kaca. Wynika to z wysokiej zawartości cysteiny, która ułatwia rozkład toksycznego aldehydu octowego, związku powstającego w wyniku metabolizowania alkoholu
  • najdroższymi jajami na świecie są Jajka Fabergé. Powstawały w pracowni francuskiego złotnika głównie dla rosyjskiej rodziny carskiej. W latach 1884-1917 powstało ich 65, z czego 8 zaginęło podczas wojen. Najdroższe z nich zostało sprzedane na aukcji za 8,9 mln funtów
  • w średniowiecznej Europie z okazji świąt wielkanocnych w kościołach odbywały się zabawy polegające na podawaniu sobie ugotowanego na twardo jajka. Ksiądz rozpoczynał zabawę rzucając jajko jednemu z chórzystów, ten przekazywał je następnemu i tak dalej – zwycięzcą zabawy zostawał chórzysta, który trzymał jajko w momencie, gdy zegar wybił 12. Nagrodą było trzymane przez niego jajko
  • według Księgi Rekordów Guinnessa największe wielkanocne jajo powstało na zlecenie belgijskiego producenta czekoladek Guyliana. Nad ogromnym czekoladowym jajkiem pracowało 26 osób. Po 525 godzinach jajko było gotowe. Mierzyło 8,32 metrów. Na jego wykonanie zużyto 1950 kg. czekolady!
  • jajko wielkanocne jest znakiem nowego życia, przezwyciężeniem śmierci porównanym do przebijania skorupki. Wykluwający się kurczak dla chrześcijan symbolizuje zwycięstwo życia, jest znakiem Chrystusowego i ludzkiego zmartwychwstania. Małe, żółte pisklę stało się tym samym nieodłącznym elementem wielkanocnych stroików i jednym z najbardziej ulubionych motywów wielkanocnych kartek.   
fabergé egg
 
 
UA-77360898-1